Mit sportolj magas vérnyomással?
A magas vérnyomásban szenvedők sokszor nem mernek edzeni, nehogy súlyosbodjon az állapotuk, pedig a rendszeres testmozgás segít csökkenteni a vérnyomást! Milyen sportok ajánlottak magas vérnyomás esetén?
Miért fontos a mozgás?
A rendszeres testmozgás, különösen, ha sikerül azt egészséges táplálkozással együtt beépíti az életmódba, segít csökkenteni a vérnyomást, erősíti a szív-és érrendszert, elősegíti a fogyást, emellett remek módja a stresszoldásának is.
Ajánlott mozgásformák
Gyaloglás
Miért jó? Könnyen kivitelezhető, nem igényel különleges felszerelést, és szinte bárhol végezhető.
Hogyan kezdd el? Kezdj napi 30 perc gyaloglással, amit fokozatosan növelsz 45-60 percre. Fontos, hogy kényelmes tempóban sétálj, amitől még nem fáradsz ki gyorsan.
Úszás
Miért jó? Az úszás kíméli az ízületeket, miközben erősíti a szívet és a tüdőt.
Hogyan kezdd el? Kezdj heti 2-3 alkalommal 20-30 perces úszással, majd fokozatosan növeld az időtartamot és az intenzitást
Kerékpározás
Miért jó? Javítja az állóképességet és erősíti az alsó végtagok izmait.
Hogyan kezdd el? Kezdj heti 2-3 alkalommal 20-30 perces könnyű kerékpározással, majd fokozatosan növeld az időt és a megtett távolságot.
Tánc
Miért jó? Szórakoztató, javítja a koordinációt és a szív- és érrendszeri egészséget.
Hogyan kezdd el? Keress olyan táncórát vagy táncklubot, amely megfelel az érdeklődésednek, és kezdj el heti 1-2 alkalommal táncolni.
Mire figyelj?
Orvosi konzultáció: Mielőtt bármilyen új mozgásformát, edzésprogramot próbálnál ki, konzultálj orvosoddal, hogy megbizonyosodj róla, biztonságos-e az adott sport.
Fokozatosság: Ne kezdj túl intenzív mozgással! Fokozatosan növeld az edzés időtartamát és intenzitását.
Bemelegítés és levezetés: Minden edzést kezdj bemelegítéssel, és fejezz be levezetéssel, hogy elkerüld a sérüléseket.
Figyeld a tested jelzéseit!: Amikor sportolsz, figyelj arra, hogyan érzed magad! Eltarthat egy ideig, amíg a tested hozzászokik a mozgáshoz, de ez normális. Az is normális, hogy nehezebben lélegzel, izzadsz, és a szíved gyorsabban ver, amikor sportolsz. Mozgás közben is ajánlott rendszeresen ellenőrizni a pulzust és a vérnyomást! Ma már számos okoseszköz létezik erre!
Pihenj vagy lassíts: Ha nehezen kapsz levegőt, vagy ha úgy érzed, hogy a szíved túl gyorsan vagy szabálytalanul ver, lassíts vagy pihenj! Hagyd abba az edzést, ha mellkasi fájdalmat, gyengeséget, nyomást vagy fájdalmat érzel a nyakban, karban, állkapocsban vagy a vállban, illetve, ha szédülsz! Ha ezek a tünetek nem múlnak el gyorsan, vagy újra jelentkeznek, azonnal hívj orvost!
A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú része a magas vérnyomás kezelésének. Válassz olyan mozgásformát, amelyet élvezel, és amelyet hosszú távon is szívesen végzel!