Cukorbetegség és testmozgás: fontos tudnivalók
A testmozgás kihagyhatatlan része a cukorbetegség kezelési tervének. Jó tudni azonban, hogy miként érdemes belevágni a sportolásba, és hogyan figyeljük közben a vércukor értékeinket.
A cukorbetegség kezelése során végzett testmozgás segít:
- javítani az inzulintermelést
- növelni az általános fittséget
- csökkenteni a koleszterinszintet
- normalizálni a súlyproblémákat
- csökkenteni a szívbetegség és a stroke kockázatát
- növelni a rugalmasságot és az egyensúlyt
- javítani a közérzetet és a mentális jólétet
Ám előfordul, hogy a testmozgás cukorbetegként egyedülálló kihívásokat jelent. Sok kérdés merülhet fel:
Mennyit mozogjunk?
Cukorbeteg felnőtteknél heti legalább 150 perc közepesen intenzív fizikai tevékenység ajánlott. A szakértők azt javasolják, hogy a gyermekek – még az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők is – minden nap legalább 60 percnyi mérsékelt vagy erőteljes fizikai tevékenységben vegyenek részt.
Melyik mozgástípus ajánlott?
Jó választás lehet számos kardio- vagy erősítő edzés. Rengeteg gyakorlat közül választhatunk, ám néha nehéz eldönteni, melyik a legjobb nekünk.
1. Gyors gyaloglás
Az intenzív séta kíméletes, de hatékony: javítja a vérkeringést, felpörgeti a szívet. Ráadásul a szabadban való tartózkodás további előnyökkel jár mind a testnek, mind a léleknek. Jó választás minden korosztály számára.
2. Kerékpározás
A biciklizés lehet rövidebb, kisebb intenzitású vagy hosszabb és nehezebb terepen történő túra. Előbbi az idősebb korosztálynak is tökéletes választás.
3. Jóga
Nagyszerű mozgásforma, amely egyensúlyba hozza az elmét és a testet. Idősek számára vannak speciális jógagyakorlatok, például, a széken végezhető jóga. Ez utóbbi nem igényel nehéz nyújtásokat, és nem tartalmaz nehéz pozíciókat.
4. Tánc
A táncban az a legjobb, hogy nagyon sokféle lehet, így a gyerekektől az idősekig bárki számára ajánlható. Megdolgoztatja az izmokat, a szívet, serkenti a véráramlást, és ez csak néhány az előnyök közül.
Számtalan egyéb sport alternatívát lehetne még felsorolni az evezéstől kezdve a kettlebell-en, vagy a saját testsúlyos edzéseken keresztül, egészen az ugrókötelezésig.
Kell-e a sportolás közben mérni a vércukorszintet?
A biztonságos edzéshez nyomon kell követni a vércukorszintet a fizikai aktivitás előtt, alatt és után. Ez megmutatja, hogyan reagál szervezetünk az edzésre, ami segíthet megelőzni a potenciálisan veszélyes vércukorszint-ingadozásokat.
Ha inzulint vagy más olyan gyógyszert szedsz, amely alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) okozhat, mérd meg a vércukorszinted 15-30 perccel edzés előtt. A mérés eredményei szerint dönthetsz, hogy folytatod-e a mozgást.