Elmúltál 50? Ezek a betegségek fenyegetnek leginkább!
Az egészségre nagyobb figyelmet kell fordítani az életkor előrehaladtával. 50 év felett sok krónikus betegség kockázata nő, ezzel a szűrővizsgálatok és a megelőző intézkedések fontossága is.
Melyek a leggyakoribb egészségügyi problémák a középkorúak körében és hogyan lehet megakadályozni, hogy ezek korlátozzák az életminőséget?
1. Magas vérnyomás
Felmérések szerint az 55 év feletti férfiak több, mint 70%-ának magas a vérnyomása. Ez 120/80 feletti értéket jelent. A magas vérnyomás idővel gyengíti az érfalat, növeli a stroke, szívroham, demencia és veseproblémák kockázatát. A betegség megelőzése és kezelése érdekében rendszeresen ellenőriztesd a vérnyomásodat!
2. Magas koleszterinszint
A magas koleszterinszint egyik fontos kockázati tényezője az 50 év feletti életkor. Ahogy öregszünk, a szervezet több koleszterint termel, ami felhalmozódhat az artériákban, növelve a szívbetegségek és a stroke kockázatát.
Fontos, hogy rendszeresen ellenőriztesd a koleszterinszintedet! Az össz-koleszterinszintnek kevesebbnek kell lennie mint 200 milligramm/deciliter (mg/dl), az LDL („rossz koleszterin”) szintnek 100 mg/dl alattinak, míg a HDL („jó koleszterin”) szintnek 60 mg/dl felettinek.
3. Szívroham
Egy 55 éves férfinál a szívbetegség kockázata körülbelül duplája annak, mint ami 45 éves korában volt! A szívinfarktus leggyakoribb jelei a mellkasi fájdalom, a légszomj és a hát, a váll vagy a nyak fájdalma, mely izzadással, szédüléssel és hányingerrel is járhat. Az egészséges testsúly, a kiegyensúlyozott, mediterrán étrend, a dohányzásmentes élet és a heti legalább 150 perces mérséklet intenzitású, rendszeres testmozgás bármely életkorban csökkenti a kockázatot.
4. Stroke
Stroke esetén a vér nem jut el az agy egyes részeihez, és ezeken a részeken az agysejtek elpusztulnak.Azonnal kérj segítséget, ha hirtelen fellépő gyengeséget vagy zsibbadást érzel az arcodban, a karodban vagy a lábadban, ha zavartnak érzed magadat, vagy problémád van a beszéddel. Csökkentheti a stroke kockázatát, ha kordában tartod a vérnyomásodat, odafigyelsz a koleszterinszintre és étrendedre, kezeled a stresszt, rendszeresen mozogsz és leszoksz a dohányzásról.
5. Tüdőembólia
Ilyenkor egy vérrög elakad a tüdőben lévő egyik érben. 50 év felett a kialakulásának kockázata nő.Mivel súlyos állapotról van szó, kérj gyors orvosi segítséget, ha mellkasi fájdalmad, hirtelen fellépő légszomjad van és szédülsz! Az állapot véres köhögést, lábfájdalmat, valamint kékesen elszíneződő bőrt is okozhat. A vérrög gyakran a lábból indul, így korai jele lehet az egyik vádli duzzanata vagy fájdalma. Ha szívbetegségben szenvedsz vagy nemrégiben műtéten estél át, vagy hosszú ideig egyhelyben ültél (például repülőgépen vagy autóban), fokozott a kockázat.
6. Csontritkulás, csonttörés
Az osteoporosis néven ismert csontritkulás az 50 év feletti emberek közel felét érinti. Az állapot nem csak a csípőt és a gerincet veszélyezteti: fogászati problémákat, például fogíny sorvadást és fogvesztést is okozhat. Figyelj rá, hogy étrended elegendő kalciumot és D-vitamint tartalmazzon a csontok egészségének támogatásához. A rendszeres testmozgás is erősíti a csontokat. Kerüld a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást, valamint vegyél részt rendszeres csontsűrűség-vizsgálaton!
7. Cukorbetegség
Bár a 2-es típusú cukorbetegség bármely életkorban kialakulhat, a kockázat jelentősen megnő 50 éves kor után. Kezelés nélkül az állapot súlyos szövődményekhez vezethet, beleértve a szívbetegségeket, a stroke-ot, a vakságot és a demenciát. A betegség enyhe esetben életmódváltással, rendszeres mozgással és diétával, illetve szükség esetén gyógyszerekkel kezelhető.
8. Tüdőgyulladás
50 év felett nagyobb a kockázata a baktériumok által okozott tüdőgyulladásnak, mely akár életveszélyes is lehet. Idősebb emberek nagyobb valószínűséggel kapják el, mert a test immunrendszere az életkor előrehaladtával gyengül. Létezik azonban rá oltás, ami mindenkinek javasolt 65 év felett.
9. Rák
A vastagbél és a prosztata rák kockázata is jelentősen nő 50 éves kor után. Beszélj orvosoddal, mit tehetsz a kockázat csökkentése érdekében, és milyen gyakran kell a rutin szűrővizsgálatokon (például kolonoszkópia, prosztata-specifikus antigén (PSA) teszt) részt venned.
10. Köszvény
Ez az állapot hirtelen fájdalomként és duzzanatoként jelentkezik az egyik ízületben, gyakran a nagy lábujjban. Olyan ízületi gyulladás, amelyet a húgysav felhalmozódása okoz a szervezetben. Növeli a kockázatát, ha túlsúlyos vagy, bizonyos gyógyszereket szedsz magas vérnyomás ellen, vagy túl sok vörös húst, alkoholt fogyasztasz.
11. Akut hasnyálmirigy gyulladás
Leggyakoribb kiváltó oka az epekő vagy a túlzott alkoholfogyasztás és a magas triglicerid- és kalciumszint. Súlyos gyomorfájást, hányingert, hányást és lázat okoz, és életveszélyes lehet. Azonnal fordulj orvoshoz, ha ilyen tüneteid vannak.
12. Epekő
A máj által termelt epe jelentős része víz, amiben koleszterin, epesavak és egyéb anyagok vannak, melyek a máj méregtelenítése során keletkeztek. Ha ezek aránya felborul, az epe besűrűsödik, és kövek csapódhatnak ki belőle. Méretük a homokszemtől a golflabdáig terjedhet, és súlyos fájdalmat okozhatnak a felhasban, a jobb bordaív alatt, a hátba vagy a vállba sugározva. Kialakulásának kockázata fokozott az elhízottak, a cukorbetegek, a májzsugorban és Crohn-betegségben szenvedők körében.
13. Depresszió
A mentális egészséggel kapcsolatos problémák az életkor előrehaladtával minden előzmény nélkül jelentkezhetnek. A hormonok ingadozása és az élet változásaihoz való alkalmazkodás nehézségei depresszióhoz vagy szorongáshoz vezethetnek. Bár a korai tünetek enyhék (például álmatlanság, fokozott fáradtság vagy ingerlékenység), fontos odafigyelni rájuk. Beszélj az orvosoddal, hogy kizárja a fizikai problémákat, és szükség esetén fordulj terapeutához vagy pszichiáterhez további segítségért!