Naptejhasználat helyesen – Milyen gyakran kend újra?
A melanóma esetek több mint 80%-a napégés következménye és a megbetegedések száma folyamatosan növekszik. Évente 1,5 millió új bőrrákos esetet diagnosztizálnak világszerte, ez a szám várhatóan 2040-re 50%-kal emelkedik.
Naptejhasználat helyesen – Milyen gyakran kend újra?
A melanóma esetek több mint 80%-a napégés következménye és a megbetegedések száma folyamatosan növekszik. Évente 1,5 millió új bőrrákos esetet diagnosztizálnak világszerte, ez a szám várhatóan 2040-re 50%-kal emelkedik.
Miért kell védenünk bőrünket a naptól?
Az UV sugárzás károsítja a bőrsejtek DNS-ét és fehérjéit, ami idő előtti öregedést okoz és növeli a rák kockázatát. Míg a mérsékelt UV sugárzás segíti a szervezet D-vitamin termelését, a napfénynek való túlzott kitettség túlterheli a bőrt, napégést és DNS-károsodást okozva. Ezért elengedhetetlen a megfelelő védelem.
Mi az SPF és mennyi kell belőle?
Az SPF a „napvédő faktor” rövidítése. A fényvédő krémeken feltüntetett szám azt jelzi, hogy a napból érkező UV-sugárzásnak mennyi időre van szükség ahhoz, hogy a krém hatástalanná váljon. Minél magasabb az SPF, annál védettebb a bőr. A magas SPF-értékű, széles spektrumú naptejek mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen védenek. Fontos, hogy olyan naptejet használjunk, amely magas UVA értékeléssel és legalább SPF 30-cal rendelkezik. Az UV-sugárzás mértéke a nap folyamán változik, délelőtt 10 és délután 4 óra között a legerősebb.
Hogyan kell a naptejet alkalmazni?
Szakértők szerint a naptejet 20-30 perccel a napfénynek való kitettség előtt kell felkenni, hogy megfelelően felszívódjon. Ne hagyjuk ki a fület, a szemhéjat, az ajkakat, a lábfejet és a fejbőrt sem! A naptej újraalkalmazása erős izzadás és úszás után is ajánlott, de kétóránként mindenképp javasolt. Más bőrápoló termékekkel ne keverjük, mivel az csökkentheti a hatékonyságát.
Védjük a szemet is!
Az UV-védelemmel ellátott napszemüveg fontos védelmet nyújt a szürkehályog ellen. A retina melanómája nem túl gyakori, de kialakulhat.
Le lehet égni ablaküvegen keresztül?
Bár az üveg megszűri a nap legveszélyesebb UVB-sugarait, annak egy részét átengedi, így még üvegablakon keresztül is károsodhat a bőr. Az UVA sugárzásnak való kitettség, amelyről úgy gondolják, hogy az öregedés során a bőr látható elváltozásainak 90%-áért felelős, szintén bekövetkezhet üvegen keresztül is.
Lejárhat a fényvédő krémek szavatossága?
A naptej idővel egyre kevésbé hatékony, de általában a megvásárlásától számított három évig hat. A legtöbb fényvédő krémen jelzik, hogy felbontás után hány hónapig tart el a termék. Ajánlott ellenőrizni a fényvédő krém állagában és színében bekövetkezett változásokat! A közvetlen napfény, forró környezet vagy például az autóban való tárolás is felgyorsíthatja az összetevők lebomlását!
Gátolja a naptej a D-vitamin felszívódást?
A naptej használata nem befolyásolja jelentősen a D-vitamin felszívódását. A napvédelem előnyei messze felülmúlják a D-vitamin felszívódás csökkenésének esetleges kockázatát.
Lehetek allergiás a naptejre?
A modern naptejek általában biztonságosak és hatékonyak. Ritkán, de előfordulhat, hogy valaki érzékeny bizonyos összetevőkre, ami allergiás reakciókat válthat ki. Ilyenkor érdemes más készítményt kipróbálni! Fontos, hogy a naptejet az utasításoknak megfelelően használjuk, hogy elkerüljük a napsugárzás káros hatásait.
Mennyit és milyen gyakran?
A felnőtteknek körülbelül hat teáskanálnyi naptejet kell alkalmazniuk a teljes testre. A legtöbben kevesebbet használnak a szükségesnél, ami csökkenti a hatékonyságot. Gyermekeknél a naptej mennyisége életkor szerint változik. A hat hónaposnál fiatalabb csecsemőkön nem szabad naptejet használni, nem szabad őket közvetlenül a napnak kitenni, ehelyett laza ruházattal és árnyékkal kell őket védeni. A kétéveseknél két teáskanálnyi, az ötéveseknél három teáskanálnyi, a kilencéveseknél négy teáskanálnyi, a 13 éveseknél pedig öt teáskanálnyi naptejet ajánlott felvinni. Minden korosztálynál kétóránkénti újraalkalmazás ajánlott!
Összefoglalva, a bőrünk védelme a naptól magában foglalja a magas SPF-értékű, széles spektrumú naptej használatát, a rendszeres újraalkalmazást, a védőruházat viselését és az árnyék keresését. A naptej helyes használata jelentősen csökkentheti a bőrrák és más UV okozta károk kockázatát.