A magas vérnyomás okai
A magas vérnyomás jelentős terhet ró a szívre, és súlyos, akár életveszélyes betegségekhez is vezethet. Az egészséges vérnyomás fenntartásához fontos, hogy tisztában legyünk a kiváltó okokkal és azzal, hogyan előzhetjük meg ezeket.
Az emberi vérnyomás az az erő, mellyel a szív az erek falára pumpálja a vért. Minél több vért pumpál a szív és minél szűkebbek az artériák, annál magasabb a vérnyomás.
A magas vérnyomás okai nem mindig egyértelműek, és több dolog is szerepet játszhat benne. Ezek közül néhányat befolyásolhatunk, másokat nem. Azoknak a tényezőknek a felismerésével, amelyeket irányítani tudunk, sokat tehetünk a betegség megelőzéséért és egészségünk megőrzéséért.
Elsődleges magas vérnyomás
Ha a magas vérnyomásnak nincs nyilvánvaló oka, nem szervi elváltozás, másik betegség vagy beavatkozás eredményeként jön létre, akkor elsődleges hipertóniáról beszélünk. Ez azt jelenti, hogy több kockázati tényezővel állhat összefüggésben (pl. öröklött hajlam, környezeti tényezők). Általában fokozatosan, hosszú évek alatt alakul ki. A magasvérnyomás-betegségek 90-95%-a ilyen. Leggyakoribb kockázati tényezői:
- Genetikai hajlam
- Idősebb életkor
- Férfi nem
- Elhízás vagy túlsúly
- Mozgásszegény életmód
- Egészségtelen és sóban gazdag táplálkozás
- Elégtelen kálium, kalcium és magnézium bevitel
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Dohányzás
- Rossz alvásminőség, éjszakai műszak
- Stressz
Másodlagos magas vérnyomás
A magas vérnyomásnak ezt a típusát egy alapbetegség okozza. Hajlamos hirtelen jelentkezni és magasabb vérnyomást okozni, mint az elsődleges magas vérnyomás. Másodlagos magas vérnyomás esetén az alapbetegséget kell gyógyítani, ami legtöbbször magával hozza a vérnyomás normalizálódását is. A másodlagos magas vérnyomáshoz vezető állapotok:
- Vesebetegség, vesekő
- Mellékvese rendellenességek
- Pajzsmirigyproblémák
- Agyalapi mirigy működési zavara
- Veleszületett szívproblémák
- Obstruktív alvási apnoe
- Cukorbetegség
- Magas koleszterinszint
- Autoimmun betegségek
- Terhesség
Ha a családban előfordult már magas vérnyomás, akkor nagyobb a kockázata a betegség kialakulására. Bár a genetikát nem tudjuk befolyásolni, a tudatos vérnyomáskontroll, az egészséges testsúly és életmód genetikai hajlam esetén is képes csökkenteni a vérnyomást!
A betegség gyerekeknél is előfordulhat. Ennek hátterében állhat a vesék vagy a szív problémája, ám egyre több gyerek esetében az olyan életmódbeli szokások okozzák, mint az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány.
Magas vérnyomást okozó gyógyszerek és kiegészítők
- Fájdalomcsillapítók
- Köhögés, megfázás és fájdalomcsillapító gyógyszerek
- Antidepresszánsok
- Hormonális fogamzásgátló tabletták, tapaszok és egyéb eszközök
- Biológiai terápiában használt gyógyszerek
- Immunszupresszánsok
- Drogok
A hirtelen magas vérnyomás okai
Normális, hogy a vérnyomása a nap folyamán fel-le ingadozik. Fájdalom vagy vizelési inger hatására, dohányzás és alkoholfogyasztás után is emelkedhet átmenetileg a vérnyomás. Ha azonban hirtelen és túlságosan megemelkedik, az akár orvosi vészhelyzetet is jelenthet!