Kisgyermekkori alvásproblémák és megoldások
Az alvás sarkalatos pont minden szülő számára. Talán nincs is olyan család, ahol legalább időnként nem okoz nehézséget az elalvás vagy az alvásminőség a gyermek megszületésétől fogva.
Lássuk, mik lehetnek az okok, és mit tehetsz, ha gondjaitok akadnak ezen a téren.
Alvásproblémák? Ennyi mindenen múlhat
Nem is gondolnánk, de számos tényező hagyhat nyomot a gyerekek alvásminőségén. Például
- a lefekvés előtti rutin
- az alvási környezet
- az egészségtelen étkezési szokások
- a fizikai aktivitás hiánya
- betegségek, egészségügyi állapotok
- szorongás
Van, amikor a fejlődésükkel járó, átmeneti állapot borítja fel az alvással kapcsolatos dolgokat. Ide tartozik:
- a félelem (pl. a sötéttől)
- rémálmok
- alvajárás
- ágybavizelés
Lássuk sorban, hogy a kiváltó okok miként befolyásolhatják az alvással kapcsolatos tapasztalataitokat.
Lefekvés előtti rutin
Megnehezítheti az elalvást és túlizgathatja a gyerekeket a lefekvés előtt tapasztalt túl sok zaj, túl aktív tevékenység vagy a képernyőhasználat. Ha ezek bármelyike mellett észlelted, hogy nehezebben megy az alvás, át kell gondolni az esti menetrendet. Jó ötlet lehet az ágyba bújást megelőző egy órában már csendesebb tevékenységeket választani, félhomályban mesélni, beszélgetni. Ezek mind elősegítik a nyugodt környezet kialakítását és a könnyebb elalvást.
Alvási környezet
Előfordulhat, hogy maga a környezet okozza a rosszabb alvást. A megfelelő alvóhely általában csendes, gyengén megvilágított, és nem túl meleg, nem túl hideg. Próbálj a gyermeked kedvében járni, és egy olyan kuckót kialakítani az alváshoz, ahová szívesen bújik be – így az alvási kedv és az alvásminőség is javulhat.
Étkezési szokások
Az, hogy gyermeked mit és mikor eszik vagy iszik a nap folyamán, befolyásolhatja az éjszakáitokat is. Gondoskodj arról, hogy gyermeked megfelelő időben kapjon egy teljes értékű, ám könnyű vacsorát. Ha lefekvés előtt éhes vagy túl jóllakott, az könnyen megnehezítheti az elalvást. Ügyelj arra is, hogy délután 3-4 óra után már ne kapjon édességet, nagyobb gyermek pedig koffeintartalmú ételt vagy italt (pl. kóla, tea). Figyelj a folyadékfogyasztásra is – gyakran oka az éjjeli ébredéseknek az, ha a gyerek szomjas, mert esetleg nem iszik napközben elegendő folyadékot.
Fizikai aktivitás
Előfordulhat, hogy azért nem tud kellőképpen ellazulni alvás előtt a gyerkőc, mert fizikailag nem érzi magát elég fáradtnak, és este még túl sok az energiája. Törekedj arra, hogy napközben minél több időt tölthessen mozgással a gyermeked. Ajánlások szerint a gyerekek és serdülők (5-17 éves korosztály) számára átlagosan napi 60 perc közepes-erős intenzitású, túlnyomórészt aerob mozgás, továbbá hetente 3 alkalommal erős intenzitású és izomerősítő mozgás javasolt. A legjobb, ha mindezt a szabadban teheti meg, a friss levegő és a természetes fény mind hozzásegítenek a nyugodtabb alváshoz. Jó ötlet lehet például egy vacsora előtti közös családi séta.
Betegségek
Teljesen érthető és normális, ha az olyan gyakori gyermekkori betegségek, mint a megfázás vagy a fülgyulladás megnehezítik a gyermekek éjjeli pihenését. A gyógyulásig tartó időszakban természetes, ha a gyermek több éjszakai figyelmet igényel a rossz közérzet miatt.
Az olyan krónikus egészségügyi állapotok, mint az asztma vagy az epilepszia, szintén befolyásolhatják a gyermekek alvását. Ha krónikus betegség melletti alvásgondokkal küzdötök, érdemes beszélni gyermeked orvosával a lehetséges megoldásokról.
Aggodalom és szorongás
Nehezebb elalvást és gyakori éjjeli ébredést okozhat, ha gyermeked életében megjelenik valami, amely szorongást vagy aggodalmat okoz. Az ok lehet egyszerűbb, ám néha olyan témák vagy körülmények állhatnak a háttérben, melyeknek megértéséhez és megoldásához több időre és beszélgetésre lesz szükség.
Kisgyermekeknél a sötéttől való félelem a leggyakoribb. Ezt követően a nehezebb témákkal való megbirkózás is okozhat alvásgondokat (pl. amikor elkezd érdeklődni a halálról). Nagyobb gyermekeknél az iskolai kihívások és a teljesítmény miatti szorongás lehet kiváltó ok, esetleg az iskolai zaklatás. Fontos, hogy figyeld a jeleket, és próbáld beszélgetéssel feltárni a probléma gyökerét, hogy a megoldáshoz sikerrel eljuthass.
Éjszakai rettegés, rémálmok és alvajárás
Ha gyermeked néha sikoltozva vagy sírva ébred fel, az éjszakai rémület vagy rémálom miatt lehet. Egyes gyerekek alva is járhatnak. Bár ezek a jelenségek lehetnek a fejlődés normális aspektusai, érdemes résen lenni, és akkor, ha úgy érzed, túlságosan gyakoriak, egyeztess szakemberrel.
Ágybavizelés
Amikor aktuális a szobatisztaság kérdése, gyakran előfordulhat, hogy gyermeked amiatt ébred fel, mert bepisil. Amíg a teljes szobatisztaság nem alakul ki, sajnos ez többször előfordulhat. Van, amikor az éjszakai ágybavizelés már szobatiszta gyermekeknél jelentkezik. Ez esetben érdemes odafigyelni, hogy csak egy-egy esetről van-e szó, vagy gyakori probléma. Hátterét ugyanis utóbbi esetben mindenképp ki kell vizsgálni.
Kérj segítséget, ha szükséges
Az alvásproblémákkal küzdő gyermek gondozása megzavarhatja családi rutinját. Rossz alvást, stresszt, szorongást vagy akár depressziót is okozhat a családtagoknak. Próbálj meg vigyázni magadra, és kérj segítséget a családtól vagy barátoktól, ha úgy érzed, kimerültél.
A szülői segélyvonalak is segíthetnek, de beszélj bátran róla a gyermekorvossal, ha jó alvási szokásokat és életmódbeli változtatásokat próbáltál kialakítani, de mégis úgy tűnik, hogy ezek nem segítenek. A tartós alvásproblémák a gyermek nappali teljesítményét is rossz irányba terelhetik, ezért fontos, hogy megoldást találjatok rá, amikor nem múló állapotról van szó.